Tuna Kiremitçi

Ayşegül sıkıntıda (tabii ben de)

“Çok tuhaf günlük” müdavimleri hatırlayacaktır: Geçen pazar “Taksim Oldcity Comedy Club” ve Tiyatro Kılçık hakkında övgü dolu bir paragraf yazmıştım.

Orada izlediğim “Ayşegül Sıkıntıda” adlı oyunun Ferhan Şensoy’dan beri gördüğüm en iyi absürt komedi olduğunu söylemiştim.

Bir yazar olarak bu yetenekli insanlara karşı vazifemi yaptığımı sanıyordum. Meğer yanılmışım.

Yanıldığımı bana Demet söyledi. Gazeteyi bırakıp tek kaşını albüm kapaklarında olduğu gibi kaldırdı ve “neden?” diye sordu.

“Ne neden?” diye yanıt verdim. Pazar sabahları pek hazırcevap değilimdir.

“Yani lütfetmişsin… Neden sadece tek bir paragraf? Bu kadar başarılı sanatçılar için az değil mi? Bence bir yazıyı komple Tiyatro Kılçık’a ayırman lazım.”

Ona birkaç hafta önce Hürriyet’te Cengiz Semercioğlu’nun aynı konuyu işlediğini hatırlatacak oldum.

Yanıt olarak biz köşe yazarları arasındaki rekabetin kendisini hiç ilgilendirmediğini, sanata ve sanatçıya destek vermenin görevimiz olduğunu ve bunu bir an önce yapmazsam paspasın üstünde uyumaya hazırlanmam gerektiğini söyledi.

***

Demet’i böyle kararlı görmek beni o kadar duygulandırdı ki, hemen ne yazacağımı düşünmeye koyuldum.

Önce başrollerden birini “Canım Ailem” dizisinin yıldızı Şebnem Bozoklu’nun oynadığını yazayım dedim. Sonra düşündüm ki aslında oyunda başrol falan yok.

Çağlar Çorumlu, Orçun Kaptan, Şeyla Halis, Cenk Tunalı ve Sinan Çalışkanoğlu da durdukları yerde durmuyor, sürpriz çıkışlar yapıveriyorlar.

Demin başrol oynayan bir de bakmışsınız karakter oyuncusu vaziyeti alıvermiş. Gülmekten fark etmemişsiniz.

Sonra dedim ki esprilerden dem vurayım, birkaç örnek vereyim. Fakat o zaman da gidecek olanların keyfine turp sıkmış olmaz mıydım?

Olurdum elbet. Bu sefer de siz bana kızardınız.

Son bir gayretle kulübün Evropa’dakileri andıran ortamından, garson arkadaşların nezaketinden, oyundan önce çalınan müziğin acayipliğinden falan bahsederek top çevirmeye yeltendim, yine olmadı.

Uzun lafın kısası, ben bu yazıyı beceremedim Demetcim. Şu saatten sonra beni ister kov ister kız. Gayrı sen bilirsin.